קורות חיים - הדרך הנכונה למכור את עצמך

קורות החיים שלך הם טיזר, פרסומת שאמורה לגרום לקורא לקנות את המוצר, קרי: לזמן אותך לראיון. מכיוון שכך הם אמורים להציג אותך בצורה הטובה ביותר האפשרית.

חשוב רגע על פרסומות שאתה רואה בטלוויזיה, בעיתון או באינטרנט. הן מעוצבות, המסר בהן ברור, הן נותנות מידע מסקרן ללקוח הפוטנציאלי ואינן מעמיסות עליו. בדיוק באותה צורה אתה צריך להתייחס לקורות חייך.

בדיוק כמו בפרסומות הפונות לקהלי יעד שונים בצורה אחרת, גם קורות החיים שלך צריכים להיות ממוקדי קהל יעד. צור לעצמך מספר ורסיות של קורות החיים שלך, על פי התחומים אליהם אתה פונה ושנה את הדרוש בכל אחת מהן. אל תתרחק מהאמת כיוון שהיא תתגלה בראיון, וחשוב ביותר: רשום לעצמך לאיזו משרה שלחת איזו ורסיה של קורות החיים שלך! יהיה מביך מאוד לגלות שהבאת איתך לראיון עותק מהוורסיה הלא נכונה...

אז איך עושים את זה נכון? קבל מספר טיפים מהצד השני, מהאנשים שקוראים את קורות החיים שלך.

עצב את קורות החיים שלך במסמך WORD, לנוחותו של מקבל המסמך. יש חברות שלא מחזיקות תוכנות גראפיות, או שהתוכנות הגראפיות שלהן מיושנות. למה לפסול את מועמדותך בגלל שאי אפשר לקרוא את קורות חייך?

בראש המסמך ציין את המשרה אליה אתה פונה ואת מספרה, אם יש. אם תרצה, תוכל לעצב את הכותרת, כך שתובדל ממועמדים אחרים. יש המוסיפים גם תמונה שלהם, להבטחת זכירות.

רצוי לעצב את המסמך בצורת טבלה בלתי נראית, כאשר בעמודה הימנית כתובים התאריכים ובעמודה השמאלית – התוכן. בצורה כזו לקורא יהיה ברור יותר באילו תאריכים למדת, שרתת בצבא, עבדת בכל חברה ובכל תפקיד, ומה עשית שם. הסידור בטבלה גם נוח לקריאה וגם נעים לעין.

בפרטים האישיים רשום את שמך, תעודת הזהות, כתובת, טלפונים, תאריך לידה, מצב משפחתי וארץ לידה. כשחסר פרט מסוים, זה גורם להרמת גבה. מה אתה רוצה להסתיר? מראיינים מיומנים הרי ישאלו אותך על הפרטים החסרים בכל מקרה, ואולי אף ישאלו מדוע לא כתבת אותם.

בפרק ההשכלה והקורסים ציין את שנת הסיום של כל שלב בלימודיך התואר או התעודה שקיבלת, תחום הלימוד והמוסד בו למדת. סיימת בהצטיינות? זה המקום לציין זאת בלי בושה.

בפרק הניסיון התעסוקתי יש לכתוב את תקופת העבודה בכל משרה, תפקידך ושם הארגון בו עבדת. בכל תפקיד ציין מספר נקודות חשובות שתתארנה את תפקידך בצורה הטובה ביותר. נסה לדייק בפרטים. לא כולם מנהלים והמראיין יודע זאת. כמו כן, הימנע מכתיבה בגוף ראשון, כיוון שהיא נחשבת פחות עסקית.

אם תחום פעילותך בזמן השרות צבאי משרת את התפקיד אליו אתה מועמד- הרחב מעט בנושא. במידה ולא- ציין היכן שרתת, באיזה תפקיד ובאיזו דרגה השתחררת. במידה ונבחרת לחייל מצטיין תוכל להוסיף זאת.

בפרק השפות חשוב לציין באיזו רמה אתה מדבר, קורא וכותב בכל שפה.

בפרק המחשבים כתוב את התוכנות, היישומים וסביבות העבודה מולן עבדת בפועל. במידה ותחום העיסוק שלך קשור במחשבים- סעיף זה צריך להיות מורחב ככל האפשר.

אם אתה חש כי ציון פעילות התנדבותית או תחביביך עשוי לסייע לך להתקבל לראיון- הוסף אותם!

קיימת תיזה שמראיינים אינם קוראים קורות חיים של יותר מעמוד. זה אינו נכון, אולם הימנע מ"מריחה" שלא לצורך. בכל מקרה, שלושה עמודים, במידה ואינך מנכ"ל של חברה, ד"ר באוניברסיטה בעל פרסומים שחשוב לציין וכדומה, הם יותר מדי.

רק אם התבקשת מפורשות- צרף מכתבי המלצה ותעודות. בדרך כלל הם אינם רלוונטיים לפני הזימון לראיון והם רק מכבידים על הקורא.

בהצלחה!

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים